A munka lehet stresszes, akár az irodában, akár egy gyárban, vagy pedig az iskolában vagyunk. Egyesek azt hangsúlyozzák, hogy jó nyomás alatt lenni hisz ez motivál minket és erősebbé tesz. De a stresszelés nem kifizetődő. A munkahelyi stressz kiváltó okai lehetnek az elégtelen emberi kapcsolatok, a szoros határidők, a nem megfelelően tisztázott feladatok, a túl nagy vagy, túl kicsi felelősség. Szerencsére, vannak konkrét dolgok, amik segítenek csökkenteni a munkahelyi stresszt.
Miért alakul ki a munkahelyi stressz?
A munkahelyi stressz legtöbbször abból ered, hogy a dolgozóval szemben támasztott igények meghaladják a rá ruházott jogkört, így tehetetlennek érzik magukat az állandóan feszült munkatempó, az irreális elvárások hosszú távon szintén stresszbetegséget okoznak.
A munkahelyi stressz leggyakoribb jelei:
- fejfájás,
- alvászavar
- koncentrációs problémák
- ingerlékenység
- gyomorfájás
- munkahelyi elégedetlenség
Mit tehetünk a munkahelyi stressz ellen? Különböző módszerek állnak rendelkezésünkre úgy az általános stressz, mint a munkahelyen ránk váró nyomás enyhítésére. Íme, néhány hasznos lépés:
- Csak a legfontosabb feladataira koncentráljon!
- Tervezze meg napi feladatait, és hagyjon időt a váratlanul közbejövő elintéznivalóra is.
- Tanulja meg kezelni az idejét!
- Ha van rá módja, jelöljön ki egy időpontot a nap folyamán, amikor nem foglalkozik az e-mailjeivel, nem veszi fel a telefont, és nem zaklathatják a kollégák.
Ha ezek a tippek nem válnak be, forduljon önsegítő csoportokhoz, hiszen nem Ön az egyetlen aki stresszel. A stresszoldó foglalkozásokon megtanulják kezelni a munkahely okozta nyomást. Egyes foglalkozásokon, hagyományos módszerrel szabadítják meg önt a munkahelyi stressztől (pl.: beszélgetés, zenehallgatás, hímzés, tánc). Míg más helyeken nevetéssel, játékkal és egyéb tevékenységekkel próbálnak enyhíteni az önben felgyülemlett stresszen.