Az autogén tréning során egyszerű mentális gyakorlatokat hajtanak végre a résztvevők, passzív mentális állapotban. A tréning során hat lépésen keresztünk végigmegyünk a különböző testrészeken, melyeken a leginkább érzékelhető és látható a stressz hatása, majd passzív koncentráció útján elérjük, hogy ezek elnehezüljenek, ellazuljanak vagy működésük kellőképpen lelassuljon.
Autogén tréning – a relaxációs válasz
Az autogén tréning és egyben a legtöbb relaxációs technika célja, hogy relaxációs választ váltson ki a szervezetből, ami a stressz reakció ellentéte. A stressz reakció során megnövekszik az éberség, emelkedik az adrenalin szint és szaporább lesz a szívverés, ami feszültséghez és ingerlékenységhez vezet. A relaxációs válasz ezzel szemben elernyeszti az izmokat, lelassítja, mélyebbé teszi a légzést, csökkenti a pulzust és a szervezet adrenalin szintjét, ami segít visszatérni egy nyugodt, pihent és egészségügyi szempontból sokkal jobb állapotba.
Az autogén tréning ellenállóbbá tesz
Mivel a mindennapi életünk során egyre több és több kihívással találkozunk, senki sem tudja maximálisan elkerülni a stresszt vagy teljes immunitást kialakítani vele szemben. Az autogén tréning feladatainak folyamatos gyakorlásával azonban ellenállóbbá válhatunk a stressz hatásaival szemben és könnyebben elviselhetjük a szorult helyzeteket anélkül, hogy testünk ki lenne téve a stressz egészségkárosító hatásainak.
Az autogén tréning kedvező hatásai
- a vérnyomás stabilizálása
- a heves szívverés lassítása
- a stresszhormonok szintjének csökkentése
- az öregedési folyamatok lelassítása
- a mentális funkciók javítása
- az agyhullámok összehangolása
- az immunrendszer megerősítése
- jobb kedély és nyugodtabb viselkedés előidézése
- energikusabb közérzet kiváltása