A burnout vagy kiégési szindróma a munkahelyi stressz egy speciális válfaja, melynek tünetei a fizikai és szellemi kimerültségérzés, a saját kompetencia és saját munka értékének megkérdőjelezése. A következőkben tisztább képet kaphat azzal kapcsolatban, hogy vajon ön is burnout szindrómával küzd-e és mi a teendő ilyen esetben.
Honnan tudhatja, hogy burnout szindrómában szenved?
Tegye fel magának a következő kérdéseket:
- Túlságosan cinikussá vagy kritikussá vált a munkával kapcsolatban az utóbbi időben?
- Nagy szenvedések árán vonszolja be magát az irodáig és nehezen veszi rá magát a munkakezdésre?
- Ingerlékennyé vagy türelmetlenné vált munkatársaival, ügyfeleivel szemben?
- Nincs elég energiája, hogy folyamatosan produktív legyen?
- Nem érez elégedettséget egy-egy feladat elvégzése után?
- Úgy érzi, kiábrándult munkájából?
- Sokat eszik, gyógyszereket, alkoholt fogyaszt, hogy jobban érezze magát?
- Megváltoztak alvási és étkezési szokásai az utóbbi időben?
- Váratlan fej- és hátfájások vagy egyéb fizikai panaszok gyötrik?
Ha ezek közül bármelyik kérdésre is igennel válaszolt, akkor jó esély van rá, hogy önnél is fellépett az egyáltalán nem ritkaságszámba menő burnout szindróma. Amennyiben nem teljesen biztos a válaszaiban, a pszichoszociális kockázatfelmérés segíthet tisztábban látni. A stresszkezelés elengedhetetlen, mivel a folyamatos stressz hosszú távon komoly egészségkárosodáshoz vezethet.
Mi válthatja ki a burnout szindrómát?
- Az irányítás érzetének a hiánya. Ha úgy érzi, nem tudja befolyásolni a munkájával kapcsolatos tényezőket, például az időrendjét vagy a terhelést, az könnyen vezethet burnout szindrómához. Csakúgy, mint az, ha nem kap elegendő vezetői segítséget munkája elvégzéséhez.
- Zavaros elvárások. Ha nincs tisztában azzal, hogy mennyire pontos munkát várnak el öntől felettesei és mások, akkor igen kényelmetlenül fogja érezni magát munkahelyén.
- Az irodai harmónia hiánya. Elképzelhető, hogy egy összeférhetetlen emberrel dolgozik együtt vagy úgy érzi, hogy munkatársai folyamatosan alá akarják aknázni munkáját. Ilyen környezetben senki nem szeret dolgozni, ilyenkor magától értetődik a munkahelyi stressz kialakulása.
- Eltérő értékek. Ha ön más értékeket, üzleti szempontokat tart fontosnak, mint munkaadója, az súrlódásokhoz vezethet.
- Nem megfelelő munka. Ha olyan területen dolgozik, mely nem érdekli vagy ahol nem kamatoztathatja legjobb képességeit, az szintén remek táptalajt nyújt a burnout szindrómának.
- Elégtelen közösségi élet. Ha munkája során elszigetelten, egyedül érzi magát, az személyiségétől függően szintén okozhat problémákat.
- Az egyensúly hiánya. Ha munkája túl sok időt emészt fel és így nem tud eleget a családjával lenni, az is okozhat burnout szindrómát.
Mi a teendő burnout szindróma esetén?
- Próbálja meg kiküszöbölni a stressz kiváltó okait. Ha fentiek alapján ráismert, hogy mi váltotta ki önnél a burnout szindrómát, könnyebben tud tenni a kiváltó okok ellen. Készítsen egy tervet a nehézségek kiküszöbölésére, a probléma megoldására.
- Változtasson hozzáállásán. Ha úgy érzi, cinikussá, kritikussá vált munkájával kapcsolatban, próbálja meg más szemszögből nézni a dolgokat. Keressen élvezetes részleteket a munkájában, adjon pozitív visszajelzéseket munkatársainak, ha valamit jól csinálnak, szabadidejét pedig olyan dolgokkal töltse, amiket szeret.
- Végezzen valamilyen testmozgást. A rendszeres testmozgás, például a biciklizés vagy gyaloglás segít levezetni a hosszú munkanapok során felgyülemlett stresszt. Ugyanakkor a figyelmét is elvonja a munkáról és az azzal kapcsolatos problémákról, így hatékony kikapcsolódást jelent.
- Kérjen profi segítséget. A pszichoszociális kockázatfelmérés során pontosan megtudhatja, hogy milyen stresszforrásokkal kell nap mint nap szembenéznie munkahelyén, képet kaphat arról, hogy ezek jelen pillanatban mennyire befolyásolják és a megoldáshoz is hasznos tanácsokkal látjuk el. Stresszkezelő és autogén tréningeinken szintén hatásos technikákat tanulhat teste és lelke megnyugtatásához, a harmónia eléréséhez.